1. Tento školský poriadok vydáva riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade na základe § 153 zákona č. 245/2008 Z.z.a výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Školský poriadok upravuje podmienky a pravidlá správania sa žiakov, pedagogických a nepedagogických zamestnancov Základnej školy, Janigova 2, Košice (ďalej len „škola“).
2. Školský poriadok je súčasťou vnútorných dokumentov školy. Jeho cieľovou skupinou sú žiaci, pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci školy, prípadne ďalší účastníci, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľajú na organizovaní vyučovacích a mimovyučovacích aktivít školy. Všetci zamestnanci a žiaci školy sú povinní ho dodržiavať.
3. Cieľom školského poriadku je zabezpečiť bezpečné, podnetné a priateľské prostredie pre vzdelávanie a výchovu. Škola bude dôsledne dodržiavať Deklaráciu práv dieťaťa a Listinu základných ľudských práv a slobôd vo vzťahu k žiakom, pedagogickým a ostatným zamestnancom školy.
1. Vyučovací proces sa riadi platným rozvrhom hodín, ktorý určuje riaditeľ školy. Počas mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v základnej škole môže riaditeľ upraviť rozvrh hodín. Rozvrh hodín je zverejnený v každej triede a na webovej stránke školy. Rozvrh dozorov, podľa ktorého sa vykonáva dozor nad bezpečnosťou a ochranou žiakov, je zverejnený na príslušných chodbách a miestach dostupných všetkým zamestnancom a žiakom základnej školy. Rozvrh hodín tvoriaci ďalšiu dokumentáciu školy musí rešpektovať každý žiak, pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec a ostatní zamestnanci školy.
2. Vyučovacie hodiny a prestávky:
Vyučovacia hodina |
Začiatok hodiny |
Koniec hodiny |
1. |
8:00 |
8:45 |
2. |
8:55 |
9:40 |
3. |
10:00 |
10:45 |
4. |
10:55 |
11:40 |
5. |
11:45 |
12:30 |
6. |
12:35 |
13:20 |
7. |
14:00 |
14:40 |
8. |
14:45 |
15:30 |
3. Začiatok vyučovania je stanovený na 8:00 hod. Budova školy sa otvára o 7:40 hod., uzatvára sa o 7:55 hod.
4. Počas prestávok sú žiaci povinní riadiť sa pokynmi dozorujúcich učiteľov.
5. Žiaci sa počas veľkej prestávky zdržiavajú na svojom poschodí, a to v triede alebo na chodbe, pričom dodržiavajú bezpečnostné pokyny, pokyny dozorujúcich učiteľov a pravidlá vnútorného poriadku.
6. V čase priaznivého počasia počas veľkej prestávky žiaci vychádzajú podľa určeného rozpisu na terasu školy, do átria a na asfaltovú plochu za budovou školy i pred budovou školy.
7. Žiaci majú možnosť prihlásiť sa na mliečnu desiatu, ktorú konzumujú v školskej jedálni. Nad žiakmi vykonáva dozor určený pedagóg.
8. Do odborných učební odchádzajú žiaci spoločne, a to so zvonením na hodinu. Na hodiny TSV sa žiaci 4. – 9. ročníka prezliekajú v šatni pri telocvični. Žiaci 1.-3. ročníka sa prezliekajú v triedach. Po odchode z triedy poverení žiaci triedu uzamknú.
9. V prípade popoludňajšieho vyučovania sa žiaci zhromaždia pri hlavnom vchode a čakajú na príchod vyučujúceho.
10. V školskej jedálni sa žiaci zdržiavajú len počas podávania stravy. V jedálni a pri stole sa správajú disciplinovane. Riadia sa pokynmi učiteľov a vychovávateľov, ktorí majú dozor; dodržujú pokyny vedúcej školskej jedálne.
11. Na vychádzkach, exkurziách, výletoch, ŠvP a pod. sa žiaci riadia podľa pokynov učiteľov. Správajú sa disciplinovane, dodržiavajú pravidlá cestnej premávky a v dopravných prostriedkoch nerušia ostatných cestujúcich hlasným hovorom, pokrikovaním a pod.
12. Školskú knižnicu žiak navštevuje počas vyučovania iba v sprievode vyučujúceho, a to na vopred dohodnuté akcie. Individuálne smie žiak navštíviť školskú knižnicu iba po vyučovaní.
1. Žiaci prichádzajú do školy po chodníkoch a dodržiavajú dopravné predpisy. Cez cestu prechádzajú na miestach vyznačených dopravnou značkou.
2. Do budovy školy vstupujú ráno najskôr o 7:40 hod., najneskôr o 7:55 hod. Žiaci I. stupňa vchádzajú cez oba spodné bočné vchody pavilónu A, B (ŠKD) a žiaci II. stupňa cez hlavný vchod.
3. Po príchode do školy si žiaci príchod zaznačia čipom na čítačke a odchádzajú ku šatňovým skrinkám, kde sa preoblečú a prezujú.
4. Na prezúvanie používajú vhodné ortopedicky neškodné prezuvky, zakazuje sa používať tzv. kolieskové botasky. Vstup do tried bez prezuviek sa zakazuje.
5. Po prezutí žiaci odchádzajú do svojich tried.
6. Žiak si svoju skrinku uzamyká kľúčom. V prípade straty kľúča od skrinky je žiak povinný požiadať o vydanie nového kľúča, a to za poplatok 5,-€.
7. Žiak dbá o poriadok v jemu pridelenej skrinke. Nepoškodzuje ju. Školskú tašku si ukladá žiak na zem tak, aby sa nedotýkala šatňovej skrinky.
1. Žiaci zachovávajú pravidlá školského poriadku, o ktorých ich triedni učitelia poučia vždy na začiatku školského roka, na začiatku II. polroka a podľa potreby aj v jeho priebehu.
2. Každý žiak chodí slušne, čisto a bez výstredností oblečený.
3. Nie je dovolené nosiť odev s nápismi a grafickými znakmi propagujúcimi vulgarizmy, násilie, drogy, sex, rasizmus a sekty, a to v akomkoľvek jazyku.
4. Dĺžka sukne a krátkych nohavíc musí siahať do polovice stehien.
5. Zakazuje sa nosiť odev s neprimerane hlbokým výstrihom alebo odev odhaľujúci brucho.
6. Zakazuje sa nosiť odev odhaľujúci spodnú bielizeň.
7. Žiak je povinný svoje oblečenie prispôsobiť príslušnému druhu udalosti a činnosti. Počas bežného vyučovania je nežiadúce nosiť domáce úbory a tepláky. Na návštevu kultúrneho podujatia (divadlo, kino, koncert, slávnostná akadémia, vystúpenie...) sa vyžaduje tzv. formálne oblečenie, na športovú aktivitu (športová súťaž, branné cvičenie, výlet do prírody....) sa vyžaduje športové oblečenie a obuv a na činnosť v rámci vyučovacích hodín ako technická výchova, biológia, varenie, tanečná výchova, telesná výchova, výtvarná výchova, pracovné vyučovanie sa vyžaduje ochranný odev podľa pokynov vyučujúceho.
8. Make-up a piercing nie sú dovolené.
9. Žiak je povinný mať potrebné hygienické potreby a dodržiavať hygienické zásady. Je povinnosťou žiaka každý piatok zobrať použitý cvičebný úbor domov vyprať.
10. Správanie žiakov je vždy a všade slušné a zdvorilé. Takto sa žiaci správajú v škole aj mimo nej, ako aj pri účasti na rôznych podujatiach.
11. Žiaci zdravia učiteľov v škole a ostatných pracovníkov pozdravom "Dobrý deň". Pozdrav musí byť zrozumiteľný. Vyučujúcich oslovujú "Pán učiteľ, pani učiteľka".
12. Žiaci, ktorí prídu na vyučovanie oneskorene vchádzajú nerušene do učebne a vyučujúci zaznamená v ETK dĺžku trvania meškania. Systém Edupage automaticky zrátava počet vymeškaných minút a po narátaní 45 minút bude hodina automaticky označená ako neospravedlnená.
13. Žiaci sú povinní nosiť na vyučovanie všetky potrebné učebné pomôcky, ktoré si pripravia pred každou vyučovacou hodinou na lavicu. V učebni zaujmú miesta podľa zasadacieho poriadku, dohodnutého s triednym učiteľom na dané obdobie školskej práce. Ak sú žiaci na vyučovaní delení do skupín, zasadací poriadok určuje vyučujúci.
14. Žiakom sa zakazuje prinášať do školy veci, ktoré nie sú potrebné na vyučovanie. Ide najmä o cenné predmety (prstene, náramky, väčšie sumy peňazí a podobne), ako aj notebooky, tablety, reproduktory, MP4 prehrávače, nevhodné publikácie, zápalky, zapaľovače, ostré predmety a podobne.
15. Na hodinách telesnej výchovy je z bezpečnostných dôvodov zakázané mať na rukách a na krku akýkoľvek predmet, ako napríklad náhrdelník či náušnice neprimeranej veľkosti.
16. Ak žiak nemá domácu úlohu alebo sa nemohol z vážnych dôvodov na vyučovanie pripraviť, ospravedlní sa učiteľovi na začiatku vyučovacej hodiny.
17. Na začiatku a na konci vyučovacej hodiny a pri príchode učiteľa alebo inej dospelej osoby žiaci vstanú.
18. Pri odpovediach hovoria žiaci jasne a zrozumiteľne, počas skúšania skúšanému žiakovi nenašepkávajú. Rovnako nie je dovolené odpisovať školské a domáce úlohy.
1. Počas vyučovania (vrátane prestávok) je zakázané žiakom opustiť bez dovolenia budovu školy. Ak žiak odíde svojvoľne z vyučovacej hodiny alebo nedovolene opustí budovu školy, triedny učiteľ je povinný riešiť to ako vážne porušenie vnútorného poriadku školy. Upovedomí o tom okamžite rodiča, prípadne políciu.
2. Povolenie opustiť školu z jednej vyučovacej hodiny dáva učiteľ daného predmetu s vedomím triedneho učiteľa. Povolenie opustiť školu počas viacerých vyučovacích hodín dáva iba triedny učiteľ. V prípade, že žiak navštevuje ŠKD, je zákonný zástupca povinný oznámiť neprítomnosť triednej učiteľke i vychovávateľke ŠKD.
3. Žiak môže opustiť budovu školy počas vyučovania len v sprievode zákonného zástupcu.
4. Triedny učiteľ povoľuje žiakovi ostať doma z vážnych rodinných alebo iných dôvodov na 1 deň, a to iba po predbežnej ústnej alebo písomnej žiadosti rodičov žiaka. Povolenie na viac dní dáva riaditeľ školy po predbežnom vyjadrení triedneho učiteľa.
5. Rodičia žiaka sú povinní oznámiť škole do 24 hodín príčinu neprítomnosti žiaka v škole. V prípade, že takto neurobili, triedny učiteľ bezodkladne kontaktuje zákonného zástupcu, prostredníctvom aplikácie Edupage za účelom zistenia príčiny neúčasti na vyučovaní žiaka.
6. Rodič môže ospravedlniť svoje dieťa najviac na päť dní po sebe. Spolu však najviac na 10 dní za jeden mesiac. Škola však môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenie neprítomnosti, najmä pri opakovanej neprítomnosti.
7. Vymeškané vyučovacie hodiny musia byť ospravedlnené písomným ospravedlnením, ktoré je podpísané zákonným zástupcom žiaka alebo lekárom, respektíve elektronickou ospravedlnenkou prostredníctvom aplikácie Edupage. Ospravedlnenie neprítomnosti žiaka je zákonný zástupca žiaka povinný predložiť triednemu učiteľovi alebo príslušnému ZRŠ do 48 hod. po nástupe do školy. V prípade, že tak neučiní, vykáže triedny učiteľ tieto hodiny ako neospravedlnené.
1. Každá trieda zodpovedá za inventár, ktorý sa v nej nachádza. Žiaci s týmto inventárom zaobchádzajú opatrne a nepoškodzujú ho.
2. Každé poškodenie majetku hlásia týždenníci triednemu učiteľovi.
3. Žiaci dbajú, aby steny a podlahy učební boli čisté. Udržiavajú vzornú čistotu počas celého vyučovania. Šetrne zatvárajú dvere v učebniach, nebúchajú nimi a nepoškodzujú ich.
4. Žiakom nie je dovolené svojvoľne manipulovať s oknami a so žalúziami a je prísne zakázané vykláňať sa z okien.
5. Z okien je zakázané vyhadzovať odpadky, papiere a iné predmety, a preto žiaci zodpovedajú aj za čistotu terás na 1. podlaží.
6. Povinnosťou žiakov je vzorne sa starať o učebnice, učebné pomôcky a školské potreby, šetriť ich a udržiavať v čistote a poriadku.
7. Akékoľvek poškodzovanie školského majetku alebo jeho odcudzenie bude potrestané podľa závažnosti a zároveň bude vymáhaná náhrada zavinenej škody od zákonných zástupcov.
1. Na každý týždeň sa určujú 2 týždenníci. Týždenníci dbajú na disciplínu a poriadok v triede. Dohliadajú, aby sa neporušovali ustanovenia školského poriadku. Dbajú na čistotu v triede, aby nebol poškodzovaný školský majetok, pripravujú triedu na vyučovanie. V prípade neplnenia si týchto povinností triedny učiteľ to rieši ako porušovanie vnútorného poriadku školy.
2. Pri odchode žiakov zo školy skontrolujú, či si žiaci niečo nezabudli. Každé poškodenie školského zariadenia alebo stratu osobných vecí žiakov hlásia triednemu učiteľovi. Tak isto hlásia každý priestupok žiakov a zjavné porušovanie pracovnej disciplíny.
3. Oznamujú zástupcom riaditeľa školy neprítomnosť učiteľa, ak tento nepríde na vyučovaciu hodinu do 5 minút po zvonení.
1. Po skončení poslednej vyučovacej hodiny odchádzajú žiaci pod vedením učiteľa z triedy. Platí zásada, že učiteľ je stále pred žiakmi a nedovolí, aby ho žiaci predbehli.
2. Žiaci odchádzajú domov až vtedy, keď uvedú svoje pracovné miesto do poriadku. Skontrolujú, či je v triede poriadok, vyložené stoličky a skontrolujú uzavretie vodovodného ventilu.
3. Žiaci II. stupňa, ktorí nechodia na obed, odchádzajú hlavným vchodom domov, žiaci stravujúci sa v školskej jedálni odchádzajú do jedálne. Ak majú žiaci popoludňajšie vyučovanie alebo záujmový útvar, čakajú na vyučujúceho pri hlavnom vchode a spoločne s ním odchádzajú do určenej učebne.
4. Žiaci I. stupňa, ktorí nenavštevujú ŠKD a zároveň sa nestravujú v školskej jedálni, vychádzajú z budovy školy cez hlavný vchod.
5. Žiaci I. stupňa, ktorí sa stravujú v školskej jedálni a nenavštevujú ŠKD, odchádzajú ku školskej jedálni v sprievode učiteľa. Po naobedovaní sa odchádzajú v sprievode dozorujúceho učiteľa ku šatniam, prezujú sa a budovu školy opúšťajú cez hlavný vchod.
6. Žiaci, ktorí navštevujú ŠKD, vychádzajú zo školy spodnými východmi (ŠKD).
7. Prezuvky si žiaci ponechajú vo svojej šatňovej skrinke alebo si ich zoberú domov.
8. Odchod z budovy školy žiak zaznamená čipom na čítačke.
9. Žiaci počas odchodu zo školy dbajú na dodržiavanie dopravných predpisov a pravidiel slušného správania. Po skončení vyučovania sa nezhromažďujú pred školou, ale idú najkratšou cestou do miesta svojho bydliska.
1. Žiaci sú vpúšťaní do budovy školy v čase od 7:40 hod. do 7:55 hod.
2. Príchod po 7:55 hod. musí žiak zaznamenať do zošita neskorých príchodov s uvedením dôvodu a urýchlene sa presunie na vyučovanie. V prípade, že žiak mešká na hodinu vyučujúci zaznamená v ETK dĺžku trvania meškania. Systém Edupage automaticky zrátava počet vymeškaných minút a po narátaní 45 minút bude 1 hodina automaticky označená ako neospravedlnená. Prípad, kedy žiak „zaspal“ môže 1 x za polrok písomne ospravedlniť rodič. Ostatné prípady z uvedeného dôvodu budú považované za neospravedlnené hodiny.
3. Triedny učiteľ skontroluje neskoré príchody a ich dôvody 1x mesačne v zošite umiestnenom na vrátnici školy. Opakované neskoré príchody oznámi písomne prostredníctvom elektronickej žiackej knihy (oranžová obálka) zákonnému zástupcovi.
1. Žiaci sa starajú o svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov. Správajú sa tak, aby sebe ani svojim spolužiakom nespôsobili ujmu na zdraví. Dodržiavajú pokyny k zachovaniu čistoty v triede a v škole. V triede majú k dispozícii tekuté mydlo a papierové utierky a dodržiavajú zásady osobnej hygieny.
2. V prípade, že žiak ochorie, zúčastní sa v sprievode aspoň jedného z rodičov vyšetrenia u lekára. Svoju neprítomnosť v škole z dôvodu ochorenia musí včas oznámiť (do 24 hod.) Keď žiak nastúpi do školy, predloží písomné ospravedlnenie svojej neprítomnosti triednemu učiteľovi.
3. Zvláštnu pozornosť venujú žiaci udržiavaniu vzorovej čistoty v hygienických zariadeniach.
4. Žiak musí byť v škole vhodne, čisto a bez výstrednosti oblečený a upravený, v priestoroch školy na vyučovaní a počas prestávok je z hygienických dôvodov zakázané nosiť akúkoľvek pokrývku hlavy.
5. Z dôvodu zamedzenia vlastného poranenia alebo poranenia spolužiaka musí mať žiak nechty na rukách primeranej dĺžky. Primeranosť dĺžky nechtov posudzuje vyučujúci.
6. Žiakom sa zakazuje nosiť do školy alebo na školské akcie a konzumovať v škole alebo počas školských akcií alkohol, cigarety a tabakové výrobky všetkých foriem, kávu, energetické nápoje, nápoje s obsahom kofeínu alebo chinínu a slnečnicové semiačka.
7. Ak v rodine žiaka niektorý člen ochorie na nákazlivú chorobu, oznámi uvedenú skutočnosť žiak alebo rodičia žiaka bezodkladne škole.
8. Žiakom sa zakazuje fajčiť, piť liehové nápoje alebo používať zdraviu škodlivé látky.
9. Zakazuje sa nosiť do školy drogy, prechovávať ich, alebo užívať.
10. Porušenie tohto zákazu sa bude klasifikovať ako hrubé porušenie školského poriadku. V prípade, že má vyučujúci podozrenie, že je žiak pod vplyvom alkoholu alebo inej omamnej látky, privedie žiaka k vedeniu školy, oznámi to zákonnému zástupcovi žiaka a prípadne privolá zdravotnú službu a políciu.
11. Za hrubé porušenie disciplíny sa budú považovať aj náznaky fyzického alebo psychického týrania, sexuálneho zneužívania spolužiakov a v odôvodnených prípadoch budú odosielané hlásenia príslušnému odboru starostlivosti o deti a rodinu.
12. Pri prácach v dielňach, v areáli školy, v odborných učebniach a na hodinách TSV dodržiavajú predpisy platné pre konkrétnu učebňu, o ktorých ich poučia učitelia uvedených predmetov.
1. Používanie akýchkoľvek komunikačných technológií bez súhlasu vyučujúceho je v areáli školy zakázané.
2. Žiak je povinný po príchode do školy odložiť si vypnutý mobilný telefón a BLUETOOTH slúchadlá do svojej školskej skrinky.
3. SMART hodinky je povolené používať iba za účelom sledovania času, nie na komunikáciu akéhokoľvek druhu. V opačnom prípade sú tieto hodinky považované za kategóriu mobilný telefón.
Opatrenia pri porušení zákazu:
a) V prípade, že žiak nosí mobilný telefón pri sebe, i keď vypnutý, a i napriek tomu, že ho nepoužíva, odovzdá ho riaditeľovi školy. Mobilný telefón bude uložený v trezore a vydaný zákonnému zástupcovi žiaka. Žiakovi bude udelená poznámka o porušení VPŠ. Za opakované porušovanie mu bude udelené opatrenie na posilnenie disciplíny.
b) Ak žiak mobilný telefón použije počas vyučovania bez vedomia dospelej osoby, odovzdá ho riaditeľovi školy. Mobilný telefón bude uložený v trezore a vydaný zákonnému zástupcovi žiaka. Žiakovi bude priamo udelené pokarhanie triednym učiteľom. Za opakované porušovanie mu bude udelené pokarhanie riaditeľom školy.
1. Online vzdelávanie môže byť realizované v prípade mimoriadnej situácie.
2. Takouto formou môžu byť realizované všetky predmety na prvom a druhom stupni základnej školy a voľnočasové aktivity v rámci ŠKD.
3. Vzdelávanie prebieha podľa upraveného rozvrhu zverejneného na stránke školy.
4. Realizáciu hodiny formou on-line určuje vyučujúci, ktorý o tom včas (spravidla 24 hodín pred) informuje žiaka prostredníctvom Edupage.
Práva a povinnosti žiaka počas online vyučovania:
1. Žiak má právo na ochranu súkromia – pri on-line vzdelávaní kamera sníma len jeho tvár, prípadne na požiadanie vyučujúceho pracovnú plochu, na ktorej momentálne pracuje (zošit, pracovný list, výkres..)
2. Na on-line vzdelávanie žiak využíva platformu Webex nainštalovanú v svojom PC, prípadne v mobilnom telefóne.
3. Žiak sa riadi platným rozvrhom hodín a rešpektuje jeho časové vymedzenie.
4. Žiak sa na on-line hodinu prihlási minimálne 3 minúty pred jej začiatkom.
5. Žiak si vopred pripraví potrebné pomôcky (učebnica, PZ a písacie potreby) na vyučovaciu hodinu.
6. Žiak je povinný mať zapnutú kameru počas celej vyučovacej hodiny.
7. Po úvodnom privítaní na pokyn vyučujúceho žiak svoj mikrofón vypne.
8. Počas vyučovacej hodiny žiak využíva mikrofón iba so súhlasom vyučujúceho a výhradne na komunikáciu s vyučujúcim.
9. Žiak sa počas hodiny venuje výlučne vzdelávaniu bez rušenia ostatných členov rodiny.
10. Žiak plní zadané úlohy na základe pokynov vyučujúceho.
11. Žiak zasiela vypracované úlohy vyučujúcemu v stanovenom termíne.
Počas online vyučovania je zakázané:
1. zhotovovať akékoľvek zvukové alebo obrazové záznamy z on-line hodiny,
2. komunikovať prostredníctvom komunikačných aplikácií, ako napr. messenger, chat, sms medzi žiakmi vzájomne,
3. používať mobilný telefón s výnimkou využívania aplikácie Webex,
4. odchádzať z dohľadu kamery,
5. používať nevhodné výrazy, oplzlé alebo urážlivé slová (v ústnom alebo písomnom prejave),
6. akýmkoľvek spôsob narúšať priebeh vyučovacej hodiny.
Žiak má právo:
1. na úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému a psychickému násiliu,
2. na jemu zrozumiteľný výklad učiva a k danému učivu položiť akúkoľvek otázku a dostať na ňu odpoveď,
3. na omyl,
4. určiť si spôsob prípravy na skúšanie,
5. objektívne hodnotenie,
6. na ohľaduplné a taktné zaobchádzanie zo strany učiteľa a spolužiakov,
7. v primeranom čase, priestore a primeraným spôsobom vyjadriť svoj názor na čokoľvek,
8. sedieť s kým chce, pokiaľ svojím správaním neruší učiteľa a spolužiakov,
9. na prestávku tak, ako ju stanovuje vnútorný poriadok školy,
10. zvoliť si náplň prestávky, pokiaľ zachováva pravidlá bezpečnosti a neruší ostatných.
11. Žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami majú právo byť hodnotení a klasifikovaní so zohľadnením stupňa ich postihnutia (týka sa predmetov, v ktorých sa postihnutie prejavuje). Žiakovi nemožno znížiť známku zo správania a ani iného vyučovacieho predmetu, pokiaľ sú rušivé a neadekvátne prejavy jeho správania v škole, prípadne nedostatočné učebné výsledky, dôsledkom zdravotného postihnutia.
Ďalej podľa Dohovoru o právach dieťaťa žiak má právo:
12. byť chránený pred akoukoľvek formou diskriminácie,
13. na to, aby pri akomkoľvek konaní týkajúcom sa jeho osoby sa musí brať ohľad na jeho najlepšie záujmy,
14. vyjadriť svoj názor a na to, aby jeho názor brali do úvahy,
15. získavať informácie v rôznych formách, vrátane umenia, tlače, písania,
16. na slobodu združovania a pokojného zhromažďovania,
17. že nebude vystavovaný zasahovaniu do jeho súkromia, rodiny, domova a korešpondencie,
18. že bude mať prístup k informáciám z rôznych zdrojov, zvláštny pozor sa dáva na menšiny a podporu zásad na ochranu detí pred škodlivými materiálmi,
19. na ochranu pred všetkými formami zneužívania,
20. na vzdelanie, ktoré podporuje jeho osobnostný rozvoj a talent, prípravu na zodpovedný život v dospelosti, rešpekt voči ľudským právam, kultúrnym a národným hodnotám našej krajiny,
21. žiť v zhode so svojou kultúrou, ak je patriaci k menšinovej alebo domorodej skupine,
22. na ochranu pred škodlivými formami práce,
23. na ochranu pred nezákonným požitím narkotík a sexuálnym vykorisťovaním,
24. byť v bezpečí,
25. na to, aby sa mu neubližovalo.
Rodič/zákonný zástupca má právo na:
1. poskytnutie bezplatného vzdelávania a vzdelávanie svojho dieťaťa bez diskriminácie,
2. na toleranciu názorového, etnického, kultúrneho, rasového, sociálneho vedomia, zázemia a prejavu,
3. informácie o škole, koncepčný zámer rozvoja školy, varianty v triedach, projekty, do ktorých je škola zapojená, počty žiakov v triedach, materiálno-technické vybavenie, správu o výchovno-vzdelávacej činnosti za predchádzajúci školský rok,
4. prijatie svojho dieťaťa do základnej školy aj mimo školského obvodu, v ktorom má trvalé bydlisko so súhlasom riaditeľa školy,
5. byť volený do Rady školy,
6. začlenenie svojho dieťaťa a z toho vyplývajúci individuálny prístup vo výchove a vzdelávaní,
7. povolenie pre svoje dieťa plniť povinnú školskú dochádzku mimo územia Slovenskej republiky,
8. požiadať o komisionálne preskúšanie svojho dieťaťa, ak má pochybnosti o správnosti klasifikácie,
9. úplné a presné informácie o výchovno-vzdelávacích výsledkoch žiaka,
10. dostať k nahliadnutiu písomné práce svojho dieťaťa, a to v priestoroch školy,
11. informácie o dochádzke žiaka do školy,
12. účasť na vzdelávacom procese po dohode s riaditeľom školy,
13. oboznámenie s vnútorným poriadkom školy, ktorý upravuje práva a povinnosti žiaka,
14. vyriešenie podnetov, sťažností,
15. vydanie potvrdenia o návšteve školy,
16. vydanie odpisu vysvedčenia a pod.,
17. dať preskúmať súdom vydané konečné rozhodnutie.
Žiak je povinný:
1. neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania,
2. dodržiavať školský poriadok školy a ďalšie vnútorné predpisy školy,
3. chrániť pred poškodením majetok školy a majetok, ktorý škola využíva na výchovu a vzdelávanie,
4. chrániť pred poškodením učebnice, učebné texty a učebné pomôcky, ktoré im boli bezplatne zapožičané,
5. pravidelne sa zúčastňovať na výchove a vzdelávaní a riadne sa vzdelávať, ak tento zákon neustanovuje inak,
6. konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb, ktoré sa zúčastňujú na výchove a vzdelávaní,
7. ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy,
8. rešpektovať pokyny zamestnancov školy, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.
1. Za porušenie jednotlivých pravidiel vnútorného poriadku školy udelí žiakovi triedny učiteľ alebo vyučujúci poznámku.
2. Po opakovanom porušení vykoná triedny učiteľ za prítomnosti výchovného poradcu pohovor so zákonným zástupcom žiaka a spíše o tom záznam.
3. Pri porušení VPŠ sa bude postupovať v súlade so Smernicou o hodnotení a klasifikácii výchovno-vzdelávacích výsledkov.
4. V prípade, že žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, pedagógov alebo iných účastníkov výchovy a vzdelávania v škole, alebo výrazne narúša výchovno-vzdelávací proces, využije riaditeľ školy ochranné opatrenie, ktorým je umiestnenie žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľ školy privolá bezodkladne zákonného zástupcu a v prípade potreby aj zdravotnú pomoc a Policajný zbor.
1. Tento vnútorný poriadok je záväzný pre všetkých žiakov, pedagógov a zamestnancov školy.
2. Vnútorný poriadok nadobúda platnosť dňom jeho schválenia riaditeľom školy.
3. Zmeny a doplnenia vnútorného poriadku sú možné iba po schválení riaditeľom školy a musia byť oznámené všetkým zainteresovaným stranám.
Mgr. Peter Obšatník
riaditeľ školy